Mors dag

Idag är det morsdag här i England. Nova har gjort så fina presenter till mig i förskolan. Det är första gången jag får något som hon har gjort till mig ❤.

Förra helgen åkte vi till Heaton Park och vandrade runt lite. Britterna älskar sina parker och medan solen sken så ville vi också ut och röra på oss i naturen. Nova hälsade på åsnorna, vilket gjorde henne nöjd för dagen.
Tanken var att vi skulle ge oss ut en sväng den här helgen också, men det är någon som testat positivt för Covid på Novas förskola och därför är hon i karantän i 10 dagar. De tar de det säkra före det osäkra här och alla som varit i kontakt med någon som  testat positivt måste isolera sig. Nova är inte sjuk och därför får Henke och jag gå ut i friska luften men inte Nova. 

Tror hon kommer sakna skolan nu i veckan. Hon älskar att gå dit. Hon pratar bra engelska nu och har fått flera kompisar.

Vi firar lite morsdag idag (lyxigt med två dagar om året) och sedan får jag fundera på vad Nova och jag ska hitta på i veckan.








Kommentera här: